Bilebilen

Başlangıç / Atasözleri Deyimler / Ağaç yaşken eğilir atasözü ile ilgili hikaye

Ağaç yaşken eğilir atasözü ile ilgili hikaye

Sponsorlu Bağlantılar

Ağaç yaşken eğilir hikaye
agac-yasken-egilir
Mesleği oymacılık olan bir adam yaz tatillerinde oğlunu da işe götürüyormuş.Oğlu, diğer arkadaşları parklarda, sokaklarda oyun oynarken, kendisinin marangoz atölyesine gitmesine içten içe kızıyor; ama babasına da bir şey söylemeye çekiniyormuş.Babası, bu durumu fark etmesine rağmen,bundan haberi yokmuş gibi davranıyor ve gülümseyip geçiyormuş.
Baba, oğluna mesleğini öğretiyor ve ona çıraklık yaptırıyormuş.Bir gün oğluna karşısına almış ve;
-Oğlum ben seni çok seviyorum.Şimdi sana eziyet gibi görünen bu işleri bende senin yaşlarında öğrenmeye başladım.Bugün ise artık bir ustayım ve bu atölye sayesinde para kazanıyor,evimizin, senin ve kardeşlerinin ihtiyaçlarını karşılayabiliyorum.Şayet ben bu işi öğrenmemiş olsaydım nasıl para kazanabilecektim? demiş.
-Babacığım ben nasıl olsa bu işi öğrenirim.Yaşım daha küçük büyüyünce de öğrenebilirim demiş.
Baba oğluna;
-Bak oğlum ağaç yaş iken eğilir.İnsanların küçük yaşlarda öğrendiği şeyler daha kalıcı olmakla beraber ileride tecrübelerin artar ve çok iyi bir usta olmanı sağlar.Şayet ben senin kadar iken bu mesleğe başlamamış olsaydım şimdi bu kadar iyi bir usta asla olamazdım demiş.
Bu hikayeden alınması gereken ders insanların küçük yaşlarda aldıkları eğitim bir binanın temeli gibidir.Ağacın nasıl ki kuruduğu zaman dalları eğilmez kırılır ise,yaş iken eğildiği zaman ise öylece uzun yıllar kalabilir.Şekil alması yaş iken olur.İnsanlarda böyledir.Küçük yaşlarda alınan eğitim ve bilgi hayatı boyunca kendisine temel olacaktır.Geç yaşlarda öğrenmek zor ve unutulmaya mahkumdur.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilebilen

Önceki yazımız Deyim nedir özellikleri nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
ağaç yaşken eğilir ile ilgili hikaye, ağaç yaşken eğilir konulu hikayeler, ağaç yaşken eğilir atasözünün hikayesi, ağaç yaş iken eğilir ile alakalı öykü, atasözleri ilgili hikaye uzun
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 1,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Göz boyamak deyiminin anlamı

Sponsorlu Bağlantılar Göz boyamak deyimi Bir şeyi başkasına olduğundan farklı göstermek. Kandırmak, yanıltmak, gösterişle aldatmak. …

4 Yorumlar

  1. çok güzel bir site sağ olun işime yaradı 100 aldım

  2. Çok güzel bir hikaye öğretmenim çok beğendi

  3. çok tesekurler

  4. yüzde yüz mükemmel olmuş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.