Bilebilen

Başlangıç / Atatürk Hakkında / Atatürk’e Neden Başöğretmenlik Ünvanı Verilmiştir

Atatürk’e Neden Başöğretmenlik Ünvanı Verilmiştir

Sponsorlu Bağlantılar

Atatürk’e Neden Başöğretmenlik verilmesi

Atatürk’e Neden Başöğretmenlik verilmesi

16 Mart 1848 tarihinde ülkemizde ilk defa “Muallim Mektebi” açılmıştır ve böylece bilimsel çalışmalar için ilk adım atılmıştır. Bundan sonra da Osmanlı Devleti zamanında öğretmenlik mesleği için adımlar atılmaya başlanmıştır ancak bu çalışmalar çok fazla bir yol alınamamıştır. Cumhuriyet Döneminde öğretmen okulları ve öğretmenlik mesleği Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülük etmesiyle yol almaya ve gelişmeye başlamıştır.

1 Kasım 1928 tarihinde Arap Alfabesi kaldırılarak Latin Alfabesinin kullanımına geçilmiştir ve böylece Çağdaş Batı Devletleri ile eşit olunması için ilk adım atılmıştır. Türk halkının yeni harfleri öğrenmesi ve okur yazar oranının artması için Latin Alfabesi kabul edildikten sonra ülkenin bir çok yerinde Ulus Okulları adı verilen Millet Mektepleri kurulmuştur ve bu okullarda ilk kez Mustafa Kemal Atatürk, 11 Kasım 1928 tarihinde elinde kalemi alarak halka yeni Türk harflerini öğretmek için işe koyulmuştur ve o gün Mustafa Kemal Atatürk’e “Başöğretmen” unvanı verilmiştir.

Mustafa Kemal, 24 Kasım 1928 tarihinde “Başöğretmenlik” unvanını kabul etmiştir ve tarihte “Başöğretmen” olarak kayıtlara geçmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilebilen

Önceki yazımız Atatürk’ün katıldığı savaşlar ve tarihleri hangileridir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
16 Mart 1848 tarihinde ülkemizde ilk defa “Muallim Mektebi” açılmıştır ve böylece bilimsel çalışmalar için ilk adım atılmıştır Bundan sonra da Osmanlı Devleti zamanında öğretmenlik mesleği için adımlar atılmaya başlanmıştır ancak bu çalışmalar çok fazla b
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Birinci Dünya Savaşı başladığında Mustafa Kemal Paşa nerede bulunuyordu ve görevi ne idi

Sponsorlu Bağlantılar Mustafa Kemal 27 Ekim 1913 yılında Bulgaristan’ın Sofya kentine askeri ateşe olarak atandı. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.