Bilebilen

Başlangıç / Atatürk Hakkında / Atatürk’ün En Güzel Anıları Kısa

Atatürk’ün En Güzel Anıları Kısa

Sponsorlu Bağlantılar

atatürkün anıları

Atatürk sürekli olarak halk ile iç içe olduğu için bir çok güzel anıları da oluşmuştur.Halkını seven halk tarafından sevilen bir liderin her zaman anıları olması da doğaldır.Bu anıların en güzellerinden bazı örnekler vereceğiz.

Bayrağa Saygı

30 Ağustos sabahı, Mustafa Kemal muharebe sahasında dolaşıyordu. Etraf binlerce düşman cesetleri ve birbiri üzerine yığılmış yüzlerce topçu hayvanı, terk edilmiş silah, top ve cephane dolu idi…
Atatürk şöyle söylendi:
“Bu manzara insanlığı utandırabilir! Fakat meşru müdafaamız için buna mecbur olduk. Türkler, başka milletlerin vatanında böyle bir harekete teşebbüs etmezler.”
Ganimetlerin arasında yırtılmış ve terk edilmiş bir de Yunan bayrağı gören başkumandan eli ile kaldırılmasını işaret ederek;
“Bir milletin istiklal alametidir, düşman da olsa hürmet etmek lazımdır, kaldırıp topun üzerine koyunuz.

BİR TÜRK DÜNYAYA BEDELDİR
Ata Kastamonu’yu ziyaret etmişti. Kışlaya da uğramıştı. Koğuşları geziyordu. Her koğuşta birçok vecizeler vardı. Güzel sözlerdi bunlar. Bir koğuşta büyük bir levha yazılmış :
– Bir Türk on düşmana bedeldi.
Atatürk bunu görünce birdenbire durdu, yüzü değişti, gözleri daldı. Sonra sert bir sesle:
– Hayır, hayır… dedi. Bir Türk dünyaya bedeldir.

Atatürk’ün Bir Hediyesi

Bir gün Konya’da Behiç Bey’in evinde Mustafa Kemal General Tawsend şerefine büyük bir ziyafet verdi. Ziyafette Behiç Bey, Muhtar Bey, Salih Bozok bulunuyorlardı. Yemek çok güzel bir hava içinde geçti. Yemeğin sonunda Mustafa Kemal misafirine dedi ki:
“Biz Türklerde bir adet vardır. Misafirimize mutlaka bir hediye veririz. Ben asil bir milletin mütevazi bir başkumandanıyım. Size ancak bu tesbihi verebiliyorum” diyerek elindeki kırmızı mercan tesbihi hediye etti ve sofradan kalkılacağı sırada kolundaki saati çıkararak General’e dedi ki;
“Bu saati bana Anafartalar’da bir Türk askeri, ölen bir İngiliz zabitinin kolundan çıkardığını söyleyerek verdi. Saatin arkasında subayın künyesi yazılıdır. Bu subayın ailesini arattımsa da bulamadım. İngiltere’ye döndüğünüzde, ailesini bulur ve saati verirseniz çok memnun olurum” diyerek General’e teslim etti.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilebilen

Önceki yazımız Atatürk'ün Doğa Sevgisi İle İlgili Kısa Anıları konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
Bayrağa saygı, Atatürkün bir sürü anıları ama çok güzel olsun, Atatürkün güzel anıları
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Birinci Dünya Savaşı başladığında Mustafa Kemal Paşa nerede bulunuyordu ve görevi ne idi

Sponsorlu Bağlantılar Mustafa Kemal 27 Ekim 1913 yılında Bulgaristan’ın Sofya kentine askeri ateşe olarak atandı. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.