Bilebilen

Başlangıç / Atatürk Hakkında / Atatürk’ün tarım alanında yaptığı yenilikler nelerdir

Atatürk’ün tarım alanında yaptığı yenilikler nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Atatürk’ün tarım alanında yaptığı yenilikler
Atatürk'ün tarım alanında yaptığı yenilikler
Osmanlı döneminde halkın büyük çoğunluğu geçimini tarım ile sağlamakta idi. Ancak Osmanlı devletinin son zamanlarında tarıma olan ilgi azalmıştır. Cumhuriyetin kurulması ile birlikte Atatürk tarımın gelişmesi ve çiftçinin hak ettiği emeğinin karşılığını alabilmesi için tarım alanında bir çok yenilikler yapmıştır.

Cumhuriyet Hükumetinin tarım ve çiftçinin iyileştirilmesi amacıyla kabul ettiği esaslar kısaca
1.Köylüden ağır vergileri kaldırmak.
2.Köye para ve kredi sağlamak.
3.Köylünün ürününü geliştirme ve koruma.
4.Köylünün bilgi ve görüşünü yükseltmek.
5.Toprağı olmayan çiftçilere toprak dağıtmak.

Osmanlı İmparatorluğunda köylü hükumete vergi verirdi, buna Aşar denirdi. Her çeşit toprak gelirinden onda birini devlet vergi olarak almakta idi. Cumhuriyet idaresi köylüyü ezen ve sefalete götüren Aşar usulünü kaldırmaya karar verdi (17 Şubat 1925). Yerine arazi vergisi kondu.

Köylüye Para ve Kredi Temini:

Aşar Sistemi yüzünden köylü parasız, tohumsuz ve hayvansız kalmış, köylüye üretim sermayesi sağlamak amacı ile 4 bin lira dağıttı. Bu para faizsiz uzun vadeli olarak verilmişti. Bu para ile köylü çift, çubuk, tohum gibi eksiklerini tamamladı. Ziraat Bankası kredi şartlarını kolaylaştırdı. Köylülere kredi verilmesini sağladı. 1929 yılında Tarım Kredi Kooperatifleri kuruldu. Çiftçilere kredi bulmak imkanını verdi.

Köylünün Ürünlerini Geliştirme ve Koruma:

Memleketin birçok yerlerinde “Tohum Islah İstasyonları” kuruldu. Köylülere pulluk dağıtıldı. Traktör kullanan çiftçiler korundu. Zirai Donatım Kurumu, çiftçinin tarım aleti, makine ve kimyasal gübre ihtiyacını sağladı. Halka parasız fidan verdi. Numune çiftlikleri açtı. Dalaman Çiftliği en büyük numune çiftliği haline getirildi. Ankara’da Gazi Orman Çiftliğini kurdu. Hükumet buğday fiyatını korumak için gerekli gördüğü zaman Ziraat Bankası ve “Toprak Mahsulleri Ofisi” aracılığı ile buğday alım satış işlerini de üzerine aldı.

Tarım Okulları:

Birçok tarım okulu açıldı (Ankara’da açılan Ziraat Fakültesi’dir). Bu fakülte Ziraat Mühendisleri yetiştirir. Ziraat okulları ile diğer tarım kuruluşları teknik bilgileri çiftçilere ulaştırmak ve teknik elemanlara yeni bilgiler vermek maksadı ile kurslar açtı.

Topraksız Çiftçiyi Topraklandırma

Köylü vatandaşların büyük bir kısmı topraksız idi. Cumhuriyet hükumeti, köylüyü toprak sahibi yapmak için birçok kanunlar çıkardı. 1925’de kabul edilen bir kanuna göre; Köylüye toprak vermek için hükumete ait toprak yoksa, hükumet arazi alır ve verir. İlk on yılda köylüye 1.077.526 dönüm arazi dağıtılmıştır. Toprak sahibi olan köylünün toprak, tohumluk, tarım araçları borçlarının 20 yılda ödenmesi kabul edildi. İlk işletilen arazi, yeni yetiştirilmeye başlanan fidanlıklar, bağlar ve zeytinliklerden belirli bir süre için vergi alınmaması kuralı kabul edildi.

Hayvancılık ve ormancılığın geliştirilebilmesi içinde önemli tedbirler alındı. Hayvancılığın geliştirilmesi için çiftliklerin kurulmasına başlandı.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilebilen

Önceki yazımız "Hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır o satıh bütün vatandır" anlamı konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Birinci Dünya Savaşı başladığında Mustafa Kemal Paşa nerede bulunuyordu ve görevi ne idi

Sponsorlu Bağlantılar Mustafa Kemal 27 Ekim 1913 yılında Bulgaristan’ın Sofya kentine askeri ateşe olarak atandı. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.