Bilebilen

Başlangıç / Coğrafya / Bitki topluluklarının dağılışında belirleyici olan faktörler nelerdir

Bitki topluluklarının dağılışında belirleyici olan faktörler nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Bitki dağılışını etkileyen faktörler
bitki dağılışını etkileyen faktörler

Bitki toplulukların dağılışında bir faktör etkilidir. Bunlar iklimin etkisi, yer şekillerinin etkisi, toprağın etkisi ve insanların yapmış oldukları etkilerdir

1. İklimin Etkisi

Yeryüzünde bitkilerin dağılışında en önemli faktör iklim koşullarıdır. iklim elemanlarından sıcaklık ve yağış bitkilerin yetişmesinde ve farklılık göstermesinde belirleyicidir.
Her bitki türünün yetişmesi belli bir sıcaklığa bağlıdır. Bu sıcaklık değerinin bitkinin ihtiyacından düşük yada yüksek olması bitkinin yetişmesini engeller.
Ekvator’a yakın yerlerde sıcaklıkların yüksek olması geniş yapraklı ormanları oluştururken, orta enlemler de karışık ormanların, kutuplara yakın yerlerde ise iğne yapraklı ormanların görülmesi sıcaklığın bitki dağılışı üzerindeki etkisine örnektir.
Sıcaklık bitki örtüsünün yetişebileceği üst sınırı da belirler. Ekvatordan kutuplara doğru sıcaklığın azalması, ormanların yetişebileceği üst sınırın farklılaşmasına yol açar.
Sonuç olarak sıcaklığın ve yağışın çok olduğu bölgelerde bitki örtüsü gürleşirken, soğuk ve kurak bölgelerde bitki örtüsü seyrek ve cılız olur orman örtüsü yerinin otsu bitkilere bırakır.

2. Yer Şekillerinin Etkisi
Dağ sıraları ve dağların uzanışı bitki örtüsünün yayılışını etkiler. Kıyıya paralel uzanan dağlar deniz etkisini iç kesimlere sokmadığı için iç kesimler bitki bakımından fakirleşirken, dağların denize bakan yamaçları daha zengin bitki örtüsüne sahip olur.

Yükseklere çıkıldıkça sıcaklıklar azaldığı için bitki örtüsü türü ve yoğunluğu azalır. Belli bir yükseltiden sonra artık bitki yetişmez.

Eğimli yamaçlarda gür bitki örtüsü görülür çünkü düz alanlar insanlar tarafından işgal edilmiştir.

Bakı bitki örtüsünün yayılışında en önemli faktörlerden birisidir. Güneşe dönük yamaçlar uygun sıcaklık şartları sayesinde hem bitki türü hem de bitki yoğunluğu bakımından daha zengindir.

3. Toprak Faktörü
Bitkiler besin ve su ihtiyaçlarını topraktan karşılarlar.
Toprağın verimli yada verimsiz olması,
Toprak yapısının gevşek veya sıkı olması,
Toprak türünün kireçli, killi, kumlu olması bitki dağılışını etkileyecektir.
Çünkü her bitkinin yetişme koşulları, sıcaklık ve yağış istekleri farklı olduğu gibi toprak türüde bitkiden bitkiye farklılık gösterir. Kimi bitki sert topraklarda yetişirken kimi yumuşak topraklarda görülür. Kimisi killi toprakta, kimisi volkanik topraklarda yaşam alanı bulur.

4. Beşeri Faktörler (İnsan Etkisi)
İnsanların bitki örtüsünün dağılışı üzerindeki etkisi her geçen gün artmaktadır. İnsan ihtiyaçları arttıkça doğal kaynaklar daha fazla tüketilmektedir. Bitkilerde doğal kaynaklardan biri olup insanların sınırsız ihtiyaçlarına cevap vermeye çalışır. İnsanlar bitki türlerinin dağılışını neredeyse tamamen olumsuz yönde etkiler. Tarih boyunca insanlar;
savaşlar,
tarım alanları açma,
yakacak ihtiyacı,
orman yangınları,
hayvan otlatma,
orman alanlarını imar ve iskana açma,
yol yapımı,
sanayileşme gibi nedenlerle bitki örtüsünü yok etmişlerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilebilen

Önceki yazımız Dünyanın günlük ve yıllık hareketlerinin sonuçları nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Marmara bölgesinin illeri

Sponsorlu Bağlantılar İstanbul Edirne Tekirdağ Kırklareli Çanakkale Balıkesir Bursa Bilecik Kocaeli (İzmit) Sakarya (Adapazarı) Yalova …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.