Bilebilen

Başlangıç / Coğrafya / Canlılarda beslenme şekilleri nedir

Canlılarda beslenme şekilleri nedir

Sponsorlu Bağlantılar

Canlılarda beslenme şekilleri

canlılarda beslenme

1.Üretici Beslenme (Ototrofluk):
Organik besin ihtiyacını fotosentez yaparak karşılamadır. Hücrelerinde taşıdıkları klorofiller yardımıyla güneş enerjisini emerek organik besin yapılmasında kullanırlar.
Ürettikleri besinin bir bölümünü hayat olaylarında kullanırken bir bölümünü da yedek olarak depolarlar. Yeşil nebatlar, öglena, mavi yeşil alg ve kimi bakteriler bu gruba girerler.

2. Tüketici Beslenme (Heterotrofluk):
Organik besin ihtiyacını dışarıdan hazır alarak karşılanmasıdır. Beslenme de kullandıkları kaynağa göre dört alt grubu bulunur.

A. Otçul beslenme: Besin ihtiyacını bitkisel besinlerden karşılarlar. Nebatların kök, gövde, yaprak, meyve ve tohumlarında depolanmış olan besinleri kullanırlar. Ağız ve sindirim kanalları otların sindirimini sağlayacak şekilde farklılaşmıştır. Ağızlarında azı dişlerin sayısı fazla olup yüzeyleri de genişlemiştir. Sindirim kanalları otların selülozunu parçalayabilmek için etoburlara oranla daha uzun yapıdadır.

At, inek, keçi, koyun, serçe, çekirge, kelebek, ağaç kakan bu gruba girer.

B. Etobur beslenme: Besin ihtiyacını hayvansal kaynaklardan karşılarlar. Hayvansal organizmaların vücudunda depolanmış olan besinleri kullanırlar. Ağız ve sindirim kanalları etlerin parçalanmasını sağlayacak şekilde farklılaşmıştır. Ağızlarında köpek ve kesici dişleri gelişmiş yapıdadır. Sindirim kanalları otçullara göre daha kısadır.

Aslan, şahin, yılan, köpek balığı, kurbağa, akrep, bit, kurt, tilki, kartal, timsah bu gruba girer.

C. Hem otçul hem etobur beslenme: Besin kaynağı olarak hayvansal veyahut bitkisel orijinli organizmaları kullanırlar. Ağız ve sindirim kanalları hem etobur hem otçul beslenecek şekilde farklılaşmıştır. İnsan, ayı, kaplumbağa, evcil kedi ve köpek, karga, tavuk, fare ve bir takım balıklar bu gruba girer.

D. Çürükçül beslenme (Saprofitlik) : Besin ihtiyacını can vermiş canlıların vücutları ve sindirim atıklarını kullanarak karşılarlar. Ağız ve sindirim kanalları yoktur. Besinleri vücut dışında çürüterek sindirir ve emerler.

Çürükçül beslenen canlılar çoğunlukla toprak yüzeyinde ve içinde bulunurlar. Çürütme faaliyeti neticesi etrafta bulunan canlı kalıntılarını ayrıştırarak toprağa karıştırırlar. Böylelikle natürel temizlik sağlanır. Toprağın mineral oranının artmasını sağlar. Bakterilerin büyük bir bölümü, küf mantarları, şapkalı mantarlar ve maya mantarları bu gruba girer.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilebilen

Önceki yazımız Yenilenemez enerji kaynakları nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Geçmişten günümüze insanlar yerleşirken nelere dikkat ederler

Sponsorlu Bağlantılar İklim koşulları Verimli topraklar Yer şekilleri Sulak alanlar Ulaşım İş olanakları Sanayi Eğitim …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.