Bilebilen

Başlangıç / Coğrafya / Ekvator iklim tipi ve bitki örtüsü özellikleri nelerdir

Ekvator iklim tipi ve bitki örtüsü özellikleri nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Ekvator iklim tipi ve bitki örtüsü özellikleri

Yıllık sıcaklık ortalaması 25 °C ’nin üstündedir. Yıllık ve günlük sıcaklık farkı en az olan iklimdir (1–2 °C civarında). Bu durumun nedeni Güneş ışınlarının bütün yıl dike yakın açıyla düşmesi ve nemliliğin fazla olmasıdır. Ekvator çevresinde 0˚ ve 10˚ enlemleri arasında görülür. Ekvatoral iklim bölgeleri ekvator etrafındaki 0˚ ve 10˚ enlemleri arasındaki kısımlardır. Yıllık sıcaklık ortalaması 25 °C ’nin üstündedir. Yıllık ve günlük sıcaklık farkı en az olan iklim türüdür. Her mevsim düzenli yağış alır. Yıllık yağış miktarı 2000 mm‘nin üstündedir.
Amazon bölgesinin büyük bir kesiminde, Kongo Havzası’nda, Gine kıyılarına yakın bölgelerde, Endonezya’nın büyük bölümünde Ekvatoral iklim görülür.

ekvator iklimi
Ekvator ikliminin bitki örtüsü nedir

Bitki örtüsü bütün yıl yeşil kalan sık, uzun boylu, geniş yapraklı ve gür yağmur ormanlarıdır. Ekvatoral iklim Amazon ve Kongo havzalarının büyük bir kesiminde Gine Körfezi kıyılarına yakın bölgelerde Endonezya ve Malezya’nın büyük bir bölümünde etkili olmaktadır.

Bu iklimde hep yeşil kalabilen boyları 30–40 m. arasında değişen kat kat ağaçlardan oluşmuş ekonomik değeri yüksek ekvatoral yağmur ormanları (balta girmemiş ormanlar) yer tutmaktadır. Orman altı da genelde sarmaşıklardan oluşan sık bir dokuyla kaplanmıştır. Yer yer bataklıklardan oluşan bu bölgede kahve kakao kauçuk kinin kokain gibi ekonomik değeri yüksek ürünler elde edilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilebilen

Önceki yazımız Türkiye’nin Büyük Gölleri ve Özellikleri konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
amozon bölgesinin bitki örtüsü nedir, ekvatoral bitki örtüsü, ekvatoral bölgenin bitki örtüsü, ekvatoral iklim bitki örtüsü, ekvatoral iklimde görülen bitki örtüsü
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Marmara bölgesinin illeri

Sponsorlu Bağlantılar İstanbul Edirne Tekirdağ Kırklareli Çanakkale Balıkesir Bursa Bilecik Kocaeli (İzmit) Sakarya (Adapazarı) Yalova …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.