Bilebilen

Başlangıç / Coğrafya / Hangi iklimde hangi bitkiler yetişir

Hangi iklimde hangi bitkiler yetişir

Sponsorlu Bağlantılar

Hangi iklimde hangi ürünler yetişir

Ülkemizin İç Anadolu ve doğu Anadolu bölgesinde karasal iklim hakimdir. Karasal iklim ve diğer iklim özelliklerine göre yetişen ürünler şu şekildedir.

İç Anadolu Bölgesi: Arpa, buğday, çavdar, yulaf, ayçiçeği, fasulye, nohut, mercimek, patates, nohut.

Doğu Anadolu Bölgesi: Iğdır ve Malatya’da pamuk, diğer bölgelerde arpa, buğday, tütün, lahana, patates, şeker pancarı, çavdar.

Ülkemizin kuzey kesimlerinde özellikle Doğu Karadeniz’in kıyı şeridinde Karadeniz İklimi hakimdir. Bu iklimde yetişen belli başlı ürünler; çay, mısır, tütün, fındık, pirinç, keten, erik, elma ve kısıtlı olarak turunçgiller yetiştirilir. Doğu Karadeniz kıyılarında yağış ortalaması çok yüksek olduğu için kıyı şeridindeki Bafra ve Çarşamba ovalarında çeltik tarımı yapılır. Yine Rize taraflarında yağış ortalaması yüksek olduğu için çay tarımı yaygındır. Artvin’de mısır, Ordu ve Giresun tarafında fındık tarımı yapılmaktadır.

Akdeniz İkliminde tropikal meyvelerin yanı sıra turunçgiller de yaygınca üretilir. Portakal, limon, muz, anason, susam, zeytin, üzüm, incir, tütün, domates, patates, ayçiçeği, pancar, biber, salatalık, soğan, kabak gibi çeşitli meyve ve sebzeler bu iklimde yetişir.

Bununla birlikte Güneydoğu Anadolu Bölgesinin bir bölümünde de Akdeniz İklimi etkilidir. Burada da üzüm, zeytin, karpuz, kırmızı mercimek, Antep fıstığı ve pamuk yetiştirilebiliyor.

Türkiye tarım haritası

Sponsorlu Bağlantılar

Bilebilen

Önceki yazımız Ege Bölgesi ovalarının isimleri nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
akdeniz ikliminde hangi bitkiler yetişir, akdeniz karadeniz ve karasal iklimin tarım ürünleri, hangi bitki hangi iklimde yetişir, hangi bitki hangi iklimde yetişir kısaca, kısaca hangi bitki hangi iklimde yetişir
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Geçmişten günümüze insanlar yerleşirken nelere dikkat ederler

Sponsorlu Bağlantılar İklim koşulları Verimli topraklar Yer şekilleri Sulak alanlar Ulaşım İş olanakları Sanayi Eğitim …

2 Yorumlar

  1. valla güzel olmus

  2. Çok güzel olmuş . BEĞENDİM

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.