Bilebilen

Başlangıç / Coğrafya / Hatay’ın genel özellikleri kısaca

Hatay’ın genel özellikleri kısaca

Sponsorlu Bağlantılar

Hatay’ın genel özellikleri

hatayın genel özellikleri
Yüzölçümü: 5.828 km²
Nüfusu: 1.253.726 (2000)
Nüfus Yoğunluğu: 215
Şehir Nüfusu: 581.341 (2000)
Köy Nüfusu: 672.385 (2000)
Yıllık Nüfus Artış Hızı: %12,19
Yıllık Şehir Nüfus Artış Hızı: %8,92
Yıllık Köy Nüfus Artış Hızı: %15,11
İl Trafik No: 31
İl Telefon Kodu: 326

Hakkında Bilgi

Hatay, Türkiye’nin bir ili ve en kalabalık on üçüncü şehri. 1.519.836 nüfusa Akdeniz’in doğu şeridinde 35° 52′ – 37° 4′ kuzey enlemleri ile 35° 40′ – 36° 35′ boylamları arasında yer alan Hatay’ın doğusunda ve güneyinde Suriye, batısında Akdeniz, kuzeybatısında Adana, kuzeyinde Osmaniye ve kuzeydoğusunda Gaziantep bulunur. Dünyada ikinci büyük mozaik müzesi  Antakyada bulunmaktadır

Hatay’ın İlçeleri: Antakya merkez olmak üzere diğer ilçeleri Altınözü, Belen Dörtyol, Erzin, Hassa, İskenderun, Kırıkhan, Kumlu, Reyhanlı, Samandağ, Defne, Payas ve Yayladağı’ dır.

İlin başlıca akarsuları: Asi, Karasu ve Afrin nehirleridir. İki tane sulama amacıyla kullanılan baraj bulunmaktadır. Birisi karasu üzerinde kurulmuş olan Tahtaköprü Barajı, diğeri ise Bohsin Çayı üzerinde kurulmuş olan Yarseli Barajı’ dır.

Bitki örtüsü bakımından Ardıç, Meşe, Kayın, Kızılcık, Kavak, Çınar ağaçlarından oluşan geniş ormanlık alanların dışında Mersin, Defne, Kekik ve Lavanta bitkileriyle kaplı makilikler de bulunur.

İklimi: Hatay’ da Akdeniz iklimi hakim olup, yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçer.

Tarihçesi: Yaklaşık olarak 2300 yıllık bir geçmişi olan Antakya’ da ilk yerleşimin tarihi M.Ö. 8000′ e kadar uzanır. Şehri İskender’ in ölümünden sonra imparatorluğunu paylaşan komutanlarında Seleukos kurmuştur. Daha sonra Part, Sasani, Bizans, Abbasi, Tolunoğulları, Aksitler, Hamdanoğulları, Selçuklu, Haçlı ve Memluk egemenliklerine girmiştir. Şehir Yavuz Sultan Selim’ in Mısır Seferi sırasında Osmanlı egemenliğine geçmiştir. 1937′ de bağımsız Hatay Devleti kurulmuş, 1939′ da Hatay Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlanmıştır.

Ne Yenir: Hatay’ da yörenin güzellikleri, şekilleri, tatları, renkleri mutfağa yansıtılmış olup, oldukça zengindir. Bunlardan Oruk, mücver, Ekşili Börülce, Beyaz Kabak Boranisi, içli köfte, Cevizli Biber (Muhammara), Bakla Ezmesi, Humus, tepsi kebabı, kaytaz böreği ile Peynirli Künefe ve Taş Kadayıf tatlıları damak zevkinizin çeşitliliğini arttıracaktır.

Hatay’a nasıl gidilir?
Karayolu: E-5 karayolu ile İstanbul ve Ankara’ dan Hatay’a ulaşılmaktadır. İskenderun’da bulunan gar ve limanla demiryolu ve deniz yolu ulaşımı da bulunmaktadır.

Havayolu: Hatay havaalanı

Deniz yolu:İskenderun limanına gemi ile gelinebilir.

Tren yolu:Tren yolu  İskenderuna kadar gitmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilebilen

Önceki yazımız Hatay'ın fiziki haritası konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
hatayın doğal beşeri unsurları nelerdir, hatayın özellikleri
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Marmara bölgesinin illeri

Sponsorlu Bağlantılar İstanbul Edirne Tekirdağ Kırklareli Çanakkale Balıkesir Bursa Bilecik Kocaeli (İzmit) Sakarya (Adapazarı) Yalova …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.