Bilebilen

Başlangıç / Coğrafya / İç Anadolu’daki ovaların ortak özellikleri nelerdir

İç Anadolu’daki ovaların ortak özellikleri nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

İç Anadolu’daki ovaların ortak özellikleri

İç Anadolu bölgesindeki ovaların yaygın olan ortak  özellikleri  göl olan yerlerin sularının zamanla çekilmesiyle oluşan çanakların, sel ve akarsuların taşıdığı alüvyon malzeme ile dolması sonucu oluşmaktadır.

İç Anadolu’nun bazı ovaları oldukça geniştir. Konya ovası, Türkiye’nin en büyük ovasıdır. Eski bir göl tabanıdır. Geniş ovalardan diğeri Tuz Gölü’nün güneyindeki Aksaray Ovası’dır.

Haymana platosunun batısındaki Yukarı Sakarya Ovası da geniş alan kaplar. Küçük ovalar olan Eskişehir, Ankara, Kayseri ve Develi ovaları, platolar arasındaki çukurluklar da yer almaktadır.

Konya ovası, Kayseri ovası, Develi ovası, Aksaray ovası, Eskişehir ovası, Çubuk ovası İç Anadolu bölgesinde yer alan tektonik ovalardır.

iç anadolu bölgesi

Sponsorlu Bağlantılar

Bilebilen

Önceki yazımız İç Anadolu Bölgesindeki dağların ortak özellikleri nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
iç anadolu bòlgesindeki ovaların özellikleri, ic anadoludaki ovalarin ozellikleri, ic anadolu bolgesinin ovalarinin ozellikleri, ovaların özellikleri, iç anadolu bölgesindeki ovaların ortak özellikleri
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Marmara bölgesinin illeri

Sponsorlu Bağlantılar İstanbul Edirne Tekirdağ Kırklareli Çanakkale Balıkesir Bursa Bilecik Kocaeli (İzmit) Sakarya (Adapazarı) Yalova …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.