Bilebilen

Başlangıç / Coğrafya / İç ve dış püskürük kayaçlar arasındaki farklar nelerdir

İç ve dış püskürük kayaçlar arasındaki farklar nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

İç ve dış püskürük kayaçlar arasındaki farklar
kayaçlar
İç Püskürük Taşlar
Magmanın yeryüzünün derinliklerinde soğuyup, katılaşmasıyla oluşan taşlardır. Soğuma yavaş olduğundan iç püskürükler iri kristalli olurlar. İç püskürük taşların en tanınmış örnekleri granit, siyenit ve diyorittir.

Dış Püskürük Taşlar
Magmanın yeryüzüne çıkıp, yeryüzünde soğumasıyla oluşan taşlardır. Soğumaları kısa sürede gerçekleştiği için Küçük kristalli olurlar. Dış püskürük taşların en tanınmış örnekleri bazalt, andezit, obsidyen ve volkanik tüftür.
İç ve dış püskürük kayaçlar arasındaki fark
İç püskürük kayaçlar magmanın yer yüzüne çıkamadan yerin derinliklerinde soğumasıyla oluşan kayaçlardır. Dış püskürük kayaçlar ise magmanın yer üstüne çıkarak soğumasıyla oluşan kayaçlardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilebilen

Önceki yazımız İç püskürük ve dış püskürük kayaçlar nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
İc puskuruk ve dis puskuruk kayaclar arasindaki farklari belirtiniz, iç püskürük ve dış püskürük kayaçlar arasındaki farklar, iç ve dış püskürük kayaçların farkları, iç püskürük ve dış püskürük kayaçlar arasındaki fark, iç puskuruk kayaclar gözenekli midir
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Marmara bölgesinin illeri

Sponsorlu Bağlantılar İstanbul Edirne Tekirdağ Kırklareli Çanakkale Balıkesir Bursa Bilecik Kocaeli (İzmit) Sakarya (Adapazarı) Yalova …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.