Bilebilen

Başlangıç / Coğrafya / İlk Türk haritacılar kimlerdir

İlk Türk haritacılar kimlerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Ünlü Türk haritacıları kimlerdir kısaca

ünlü türk denizcileri

Piri Reis: Amerikayı gösteren ilk Dünya haritaları ve Kitab-ı Bahriye adlı denizcilik kitabıyla tanınmıştır. Osmanlı denizcilik tarihin büyük izler bırakmıştır.

Seydi Ali Reis: Osmanlı imparatorluğu dönemindeki kanuni Sulatan Süleyman dönemindeki tanınmış denizcilerden biridir. Preveze savaşında adı öne çıkan denizcidir.

Ali Macar Reis: İkinci Selim zamanında Osmanlı donanmasına katılmıştır.1567’de tamamlanan yedi haritalık koleksiyonu Ali Macar Reis’in en önemli çalışmalarıdır Bu haritalar günümüzde Ali Macar Reis Atlası olarak bilinmekte ve Karadeniz, Doğu Akdeniz, İtalya, Batı Karadeniz, İber Yarımadası, İngiliz adaları, Avrupa’nın Atlantik kıyıları, Ege Denizi, Batı Anadolu, Yunanistan ve Dünya haritalarından oluşmaktadır.

Katip Çelebi: Tarih, coğrafya, bibliyografya ve biyografya gibi bilimsel eserler vermiştir. Dünyanın bir çok yerinde eserleri okunan önemli bir bilim adamıdır.

Matrakçı Nasuh:Boşnak asıllı Osmanlı minyatürcü, hattat, tarihçi, matematikçi ve matrakçı. Osmanlı tarihçisi ve matematikçisi olan Matrakçı Nasuh Haritalarında dağları ve ovaları resmederdi.

El İstahri: İslam coğrafyacı olan El İstahri yolculuklarındaki gözlemlerini ve incelemelerini haritaya renkli olarak aktarmıştır.

Evliya Çelebi: Osmanlı topraklarını gezmiş ve gördüklerini Seyahatnâme adlı eserinde toplamıştır.

Mehmet Aşık: Manazır-ül-Avalim başlıklı bir kitap yazdı, hem kozmoğrafya ve hem de coğrafya bilgilerini içermektedir. Bu eser, Osmanlı İmparatorluğu’nda Avrupa’nın etkisinin görülmediği, eski Yunan ve İslâm Coğrafyası’nın etkisiyle yazılmış eserdir.

Kaşgarlı Mahmud: Türk Dili ve kültürü hakkında 11. yy’da çalışmalar yapmış ve ünlü Divanü Lügati’it Türk’ün yazarı olan dilbilimcidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilebilen

Önceki yazımız Küçük ölçekli ve büyük ölçekli haritalar arasındaki farklar nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
ilk türk haritacısı, türk haritacılar, türk islam haritacıları, ilk türk haritacı, unlu turk haritacilari
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 2,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Marmara bölgesinin illeri

Sponsorlu Bağlantılar İstanbul Edirne Tekirdağ Kırklareli Çanakkale Balıkesir Bursa Bilecik Kocaeli (İzmit) Sakarya (Adapazarı) Yalova …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.