Bilebilen

Başlangıç / Coğrafya / Kayaçların yapısı yer şekillerini nasıl etkiler

Kayaçların yapısı yer şekillerini nasıl etkiler

Sponsorlu Bağlantılar

Kayaçlarının yapısının yer şekillerine etkileri

kayaçları yeryüzü şekillerine etkileri

Kayaçlar ne kadar sert olursa aşınmaya karşı o kadar dirençli olur. Örneğin bazaltya da granit gibi dirençli kayaçlar üzerinde daha dik yer şekilleri gelişirken, kum taşı ve marn gibi yumuşak kayaçların bulunduğu sahalarda daha düz ya da basık şekiller oluşmaktadır.
Vadi kenarlarında dirençli kayaçların bulundukları yerlerde daha dik yamaçlar bulunurken, yumuşak kayaçların bulundukları yerlerde daha eğimli yamaçlar yer alır.
Geçirimli kayaçlar içinden suyun geçmesine olanak sağlar. Geçirimsiz kayaçlar ise suyun sızmasını engelledikleri için buralarda yüzeysel akış oldukça fazladır. Kireç taşı, dolomit, jips ve anhidrit gibi eriyebilen kayaçların bulundukları saha da yeraltı sularının etkisiyle karstik şekiller gelişmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilebilen

Önceki yazımız İç ve dış kuvvetler nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
kayaç yapısının yer şekillerinin oluşumuna etkisi, kayacların yer sekıllerıne etkıdı, kayaçların özellikleri yer şekillerinin oluşumunu nasıl etkiler, kayaçların yer şekillerine etkisi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Marmara bölgesinin illeri

Sponsorlu Bağlantılar İstanbul Edirne Tekirdağ Kırklareli Çanakkale Balıkesir Bursa Bilecik Kocaeli (İzmit) Sakarya (Adapazarı) Yalova …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.