Bilebilen

Başlangıç / Coğrafya / Türkiyedeki göllerin özellikleri nelerdir

Türkiyedeki göllerin özellikleri nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Türkiyedeki göllerin özellikleri

* Göllerin deniz seviyesinden yükseltileri farklılık gösterir.
* Ülkemizde genelde yükselti batıdan doğuya doğru arttığından göllerin yüksekliği de buna bağlı olarak batıdan doğuya doğru artar.
* Göllerin genişliği ve derinlikleri oldukça farklılık gösterirler.
*Türkiye’nin yüz ölçümünün % 10’unu göller oluşturur.
*Göllerimizin bir kısmı değişik jeolojik devirlerde oluşmuş çanaklaşma sonucunda; (Tektonik, Karstik, Volkanik, Buzul) bir kısmı da çöküntü olukları ya da vadilerin önlerinin setlerle kapanması sonucunda oluşmuştur. (Heyelan set, Lav set, Alüvyal set, Kıyı set, Delta set, Yapay set gölleri)
* Göllerin yükseltisi batıdan doğuya gidildikçe artar. Su seviyeleri mevsimlere göre değişme gösterir.
* Sularının kimyasal özellikleri farklılık gösterir. Bazıları sodalı (Van), bazıları ise tuzlu sulara sahiptir. (Tuz. Burdur, Aktaş, Acıgöl, Akşehir)
* Dışarıya akıntısı olan göllerimizin suları tatlı iken (Çıldır, Eymir, Mogan, Eğirdir, Beyşehir) dışarıya akıntı olmayanların suları acı veya sodalıdır. (Burdur, Acıgöl)
* Büyük göllerimiz çevrelerindeki iklim şartlarını düzenleyici etkiye sahiptirler.
* Suları tatlı olan göllerimizden sulama ve kullanma suyu, bazılarından enerji üretimi (Çıldır, Tortum, Hazar Kovada), bazılarından da ulaşım amaçlı yararlanılır. (Van Gölü – Feribot taşımacılığı)
* Kurak ve sıcak olan bölgelerde buharlaşmanın fazla olması ve yağışların az düşmesine bağlı olarak göller oldukça azdır, var olanların da alanı büyük oranlarda (Devamlı güçlü kaynaklarla beslenen göller hariç) değişikliğe uğrar. Tuz Gölü ve Abant en çok değişen göllerimizdendir.

Göllerin özellikleri

Sponsorlu Bağlantılar

Bilebilen

Önceki yazımız Coğrafi Keşiflerin Osmanlı Devletine Etkileri konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Marmara bölgesinin illeri

Sponsorlu Bağlantılar İstanbul Edirne Tekirdağ Kırklareli Çanakkale Balıkesir Bursa Bilecik Kocaeli (İzmit) Sakarya (Adapazarı) Yalova …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.