Bilebilen

Başlangıç / Dini Konular / Öfke ile ilgili ayetler ve hadisler

Öfke ile ilgili ayetler ve hadisler

Sponsorlu Bağlantılar

Öfke ile ilgili ayet ve hadisler

İnsanlar öfkelendiği zaman sasğlıklı düşünemezler.Bu anda sinirlerimize hakim olmayı öğrenmek ve sabır etmek gerekir.Öfkelenen kimse hemen abdest almalı yada yüzünü yıkamalıdır.Yer değiştirmek de öfkeye iyi gelmektedir.

öfke

‘Sizi tanımıyoruz. Siz bir tek Allah’a inanıncaya kadar, sizinle bizim aramızda sürekli bir düşmanlık ve öfke belirmiştir…’ (Mümtehine: 4)
“O takva sahipleri ki, bollukta da darlıkta da Allah için harcarlar; öfkelerini yutarlar ve insanları affederler. Allah da güzel davranışta bulunanları sever.” (Âl-i İmrân: 134)

Öfkelenen, dilediğini yapmaya gücü yettiği halde, yumuşak davranırsa, Allahü teâlâ da onun kalbini emniyet ve iman ile doldurur. (İbni Ebid-dünya)

Öfke, şeytanın vesvesesinden hasıl olur. Şeytan, ateşten yaratılmıştır. Ateş, su ile söndürülür. Sinirlenince, abdest alın. (Ebu Davud)

Sinirlenen, ayakta ise otursun. Öfkesi geçmezse yan yatsın.(Ebu Davud)

Ayakta olanın intikam alması kolaydır. Oturunca, azalır. Yatınca, daha azalır. Sinirlenmek, kibirden doğar. Yatmak, kibrin azalmasına sebep olur. Kızınca, (Allahümmagfir li-zenbi ve ezhib gayza kalbi ve ecirni mineşşeytan) okumak, hadis-i şerifte bildirildi. (İbni Sünni)

Sponsorlu Bağlantılar

Bilebilen

Önceki yazımız Evlilik ile ilgili ayetler ve hadisler konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Ramazan ayı geldiğinde yaptığımız hazırlıklar nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar Ramazan ayı ibadetin yoğun olduğu ayların yanı sıra yardımlaşmanın da çok olduğu aylardandın. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.