Bilebilen

Başlangıç / Eğitim Dünyası / Geçmişten Günümüze Yerleşmeyi Etkileyen Faktörler Nelerdir

Geçmişten Günümüze Yerleşmeyi Etkileyen Faktörler Nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

yerleşim yerlerini etkileyen faktörler
Geçmişten günümüze yerleşmeyi etkileyen faktörleri iki ana grupta incelemek gerekmektedir.Bunlar Doğal Faktörler ve Beşeri Faktörlerdir.Bu faktörlerin kendi içinde incelenmesi gereken farklı şıkları bulunmaktadır.
1- DOĞAL FAKTÖRLER
– İklim:İklimin ılıman olması yerleşimin en temel faktörleri arasında yer alır.Soğuk olan yerlerde nüfus daha azdır.
– Yeryüzü Şekilleri:Daha düz olan yerler tarım için elverişli olması nedeni ile yerleşim için daha uygundur.Dağlık ve engebeli yerlerde nüfus daha azdır.
– Toprak Özellikleri:Verimli topraklar her zaman insanların rağbet ettiği yerlerdir.Bu nedenle nüfusun da fazla olması doğaldır.Kurak toprağı olan yerler nüfusu az olan yerlerdir.
– Kara ve Denizlerin Dağılımı:İnsanların daha geniş karalarda yaşaması hayatlarını kolaylaştırmaktadır.Bu nedenle kutuplarda yerleşim azdır.
– Akarsu Havzaları:Su canlılar için en önemli maddedir.Gerek kendi ihtiyaçları,gerekse tarım alanlarının sulanması bakımından akarsuların olduğu yerlerde yerleşim yerleri daha fazladır.
– Maden Havzaları:Maden ocaklarının olması insanların bu madenlerde çalışmak ve çıkartması bakımından yerleşimlerin buralara kaymasına neden olmaktadır.
2- BEŞERİ FAKTÖRLER
– Tarım:Tarım insanların en eski geçim kaynağıdır.Bu nedenle tarımsal faaliyetin olduğu yerler nüfusun yoğun olduğu,göç aldığı yerlerdir.
– Sanayi:İnsanların iş bulma,çalışma ve hayatlarını sürdürmesi için sanayileşmiş yerlere gitmeleri yerleşim alanlarının da artmasına vesile olmaktadır.
– Yeraltı Kaynakları:Yeraltı kaynaklarında insanların madenleri çıkartmak ve işlemek için kurdukları işletmeler insanların buralara gelmelerine ve nüfusun artmasına neden olmaktadır.
– Turizm:Turizmin yoğun olduğu bölgeler ve şehirler her zaman göç alır ve iş imkanları nedeni ile yerlerşimler fazla olur.
– Ulaşım:Yerleşim yerlerinin en önemli etkenlerinden biri de ulaşım imkanlarıdır.Ulaşım imkanları yerleşim yerleinin yoğunluğunu da etkilemektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilebilen

Önceki yazımız Kuvvetin Cisimler Üzerindeki Etkileri Nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
geçmişten günümüze yerleşmeyi etkileyen faktörler nelerdir, geçmişten günümüze yerleşmeyi etkileyen faktörler, geçmişten günümüze yerleşmeyi etkileyen faktörler nelerdir kısaça, gecmişten günümüze yerleşmeyi gösteren karikatür, geçmişten günümüze yerleşmeyi etkileyen faktörlerin konut tiplerindeki değişimlere etkileri
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 1,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Kağıt ne zaman ve kimler tarafından icat edilmiştir

Sponsorlu Bağlantılar Kağıt ilk olarak M.S 105 yılında Çinliler tarafından icat edilmiştir.Çin Sarayında görevli memur …

12 Yorumlar

 1. tugba ceyhan durdu

  benim adım tugba matematik ögretmeniyim merhabalar şekerler şekerler

 2. Aylin çelikdemir

  10 numara bence

 3. Bencede 10 numara olmus

 4. Çok güzel olmuş

 5. ceren kürkçü

  çok güzel olmuş çok saolun izninizle by 🙂 :*

 6. çok güzel olmuş

 7. 10 numara 5 yıldız

 8. Çok saolun ödevim için güzel bir kaynak oldu.Ellerinize sağlık başarınızın devamını dilerim…

 9. Gerçekten saolun bayıldım. Elinize sağlık. 🙂 🙂

 10. Gerçekten güzel olmuş sağlun

 11. teşekkürler çok ihtiyacım vardı ve artı aldım çok teşekkürler herhese

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.