Bilebilen

Başlangıç / Kısa Yazılar / Bugünün Saraylısı kitap özeti

Bugünün Saraylısı kitap özeti

Sponsorlu Bağlantılar

Bugünün saraylısı Refik Halit Karay
Bugünün saraylısı

Kitabın Özeti

Ata Bey, Sedefinciler isimli şirkette ambar memurluğu görevi yapıyordu. O sıralarda İstanbul’un küçük semti Gedikpaşa’da ailesiyle ikamet ediyordu. Bir gün Ata bey’e kaçakçılık yapan uzak bir akrabasından bir telefon gelir. Telefondaki akraba kızını İstanbul’a bir süre kendilerinin yanında kalması için yollamak ister. Bu isteğin kabul edilmesinin üstüne aile bireyleri pek hoşnut olmamıştır. Ancak Ayşen isimli genç kızın getirdiği hediyelere sevinerek biraz yumuşamışlardır. Ayşen’in geldiği ilk günler hoş karşılanır. Genç kız gezmelere götürülür. İstanbul tanıtılır. Aile bireylerinden hoşnut olmayanların bile artık yüzü gülmektedir Çünkü o genç kızla beraber eve zenginlik gelmiştir. Herkesin istedikleri alınır ev yenilenir. Bu imkanları gören ev bireyleri artık Ayşen’in hep kendileriyle kalmasını isterler. Ayşen çok güzel ve alımlı bir kızdır. Bir gün plaja gidilir ve orada Ata Bey’in patronunun oğlu Rüştü’yle karşılaşılır. Rüştü’de Ayşen’den etkilenmiştir. Hatta bu etkileşim yüzünden Ata Bey’le samimi bir ilişki içerisine girmiştir. Ayşen’in babası Yaşar da gönderdiği haberle İstanbul’a yerleşeceğini söyler. Bu zenginliğin kaynağının da oraya geleceğini öğrenen aile iyice heyecanlanır ve bir yandan da hayaller kurmaya başlar. Hatta o sıralarda Ata Bey’in Damadı Atıf bile, Ayşen’den etkilenir. Bir süre sonra babasının da geleceğini düşünen genç kız Taksim’de cadde üzerinde lüks bir apartman dairesi tutar. Ancak babası işleri dolayısıyla İstanbul’a gelemez. Bu sayede tutulan evde tek yaşayamayacak olan genç kızla birlikte Ata Bey ve karısı Üftade Hanımda o eve taşınırlar. Eski evlerini ise kızı ve damadına bırakırlar.

Artık onlarda lüks bir hayatın içerisindedirler. Ancak, Üftade Hanım her zaman bu zenginliklerin geçici olduğunu düşünerek bu lüks sosyete hayatında kendisini ait hissetmez. Bir yandan da Ata Bey,Ayşen ile birlikte çok lüks restaurantlar da yemek yer, lüks davetlere birlikte katılır, en pahalı mekanlardan alışveriş yapar. Bu esnada Ayşen’den etkilenenler artar. Patronun oğlu Rüştü’nün ardından Amerikan elçiliğinde görev yapan Mr.Thomas da Ayşen’e abayı yakmıştır. Fakat Rüştü boş durmayıp ,Ata Bey’le ilişkileri sıkılaştırmıştır. Birlikte davetlere,yemeklere gidiyorlardır. Bu girişimin altında yatan etken ise pek tabii Ayşen’e yakın olmaktır. Ata Bey ambar memurluğundan daha yüksek bir mevkiye alınmıştır. Damadı da memurluğu bırakmış ve ticarete girerek iyi paralar kazanmaya başlamıştır. Tüm bunların hepsi Ayşen sayesindedir. Ayşen’e hissi münasebet besleyenlerden biri de konsolos Faruk Senai olmuştur. O da Ayşen’e yakın olmak onun kalbini çalmak için her tür inceliği sergilemiştir. Ayşen tüm bu camianın nasıl olduğunu anlamıştır. Herkesi peşinden koşturuyor ama sevgisini vermiyordu. Herşeyini çok sevdiği dayısına anlatıyordu. Ayşen’in aşıkları peşini bırakmayıp aksine daha çok üzerine düşmeye başlamışlardı. Bir gün Dolmabahçe Sarayı’nda verilen bir davette Ata Bey’in mantosu başka birininkiyle karışır ve mantonun bulunması amacıyla gazeteye ilan verirler. Mantosu karışan kişi, Reveyha Paşa adında bir Mısır prensi çıkar. Ve oda Ayşen’e aşık olur. Bu sefer Ayşen’de ondan etkilenir. Tüm diğer aşıklarını bir şekilde reddeden Ayşen, Reveyha Paşa ile yurt dışında izdivaç yapar. Böylece Ayşen Mısır hanedanına girer. Ardında ise ümitleri kırılmış birçok kişiyi bırakarak. Ayşenin gidişinden sonra anlar ki Ata Bey de onu sevmektedir. Ayşen zengin, mutlu bir yaşam sürer. Fakat ömrünün sonuna dek Ata Bey kalbinde Ayşenin sevgisini taşır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilebilen

Önceki yazımız Bozkırdaki çekirdek kitap özeti konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Katı maddelere örnekler

Sponsorlu Bağlantılar Mermer Taş Tahta Toprak Tuğla Altın Kömür Demir Sponsorlu Bağlantılar BilebilenÖnceki yazımız Gaz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.