Bilebilen

Başlangıç / Kısa Yazılar / Çanakkale savaşı ile ilgili kısa anı

Çanakkale savaşı ile ilgili kısa anı

Sponsorlu Bağlantılar

TEK BACAĞI İLE MİLLİ MÜCADELEDE YER ALDI

Bu çocuklardan küçük Mehmet ve İsmail, 1920 yılının Ağustos ayında şehrin durumu ile ilgili orduya dilenci kılığında bilgi götürürken düşman askerlerine yakalandılar ve hiçbir konuda düşman kuvvetlerine bilgi vermediler. Serbest bırakıldıktan sonra ateş açılması nedeniyle küçük Mehmet 4, İsmail ise 9 yerinden yaralandı. Mehmet’in hastanede ayağı kesilerek kurtarıldı. Ancak İsmail hastanede şehit oldu. Bir ayağı kesilen Gazi Mehmet, geri döndükten sonra tek ayağıyla Milli Mücadelede yine görev aldı.”
Köstüklü, bir diğer kahraman Tarsuslu küçük Mehmet’in de mücadelede önemli görevler üstlendiğini belirterek , ”Bu çocuk, Adana cephesinde düşmanla çarpışıldığı zaman Kuvayi Milliye’ye yemek taşır ve postacılık yapardı. Birgün yine vazifesini yaparken kurşun yağmuruna yakalandı. Ağır yaralanan Mehmet, Konya’da tedavi gördü” dedi.

KAHRAMANLIKLARI TÜRKÜ OLDU

Adanalı çocukların da İstiklal Savaşı’nda milli heyecan ve sorumluluk içinde hareket ettiğini dile getiren Köstüklü, şöyle devam etti:
”12 Haziran 1920’de Fransız ve Ermenilerden oluşan bir grubun Türklere yönelik katliamında, direniş gösteren Türk çocuklarından 10 yaşındaki Mehmet, aldığı kurşun ve süngü yaralarına rağmen hayatta kalmayı başardı, ancak bir bacağını kaybetti. Urfa’da 14 yaşındaki Bozan, Fransızlar kaçarken Kuvayi Milliye önünde harbe katıldı. Bu yavrunun kahramanlığını gören halk, Bozan için türkü bile yaktı. Sebeke dağından indim dereye/Atılıyor bombalar, bilmem nereye/Türk çeteleri dönmez geriye/Be yürü! yürü Bozan Yavrum yürü!/Vursun kırsın Fransızları, aslanım yürü!…”
Köstüklü, Kahramanmaraş savunması sırasında düşmanın önünü kesmesi için kendisine verilen köprü uçurma görevini yerine getiren Sarıca Köyü’nden 14 yaşındaki Ali, milis kuvvetler arasında bir çok yeri dolaşmak suretiyle bilgi alışverişini sağlayan 10-11 yaşlarında Osmaniyeli Niyazi Aykan da Cumhuriyet tarihine adını altın harflerle yazdırdığını ifade etti.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilebilen

Önceki yazımız Pusula ile yönümüzü nasıl buluruz konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
çanakkale savaşı ile ilgili anılar, çanakkale savaşı anıları kısa, çanakkale anıları kısa, çanakkale savaşı ile ilgili ani, çanakkale savaşı ile ilgili anılar kısa
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Katı maddelere örnekler

Sponsorlu Bağlantılar Mermer Taş Tahta Toprak Tuğla Altın Kömür Demir Sponsorlu Bağlantılar BilebilenÖnceki yazımız Gaz …

10 Yorumlar

 1. çok güzel ellerine sağlık

 2. Çok güzel.

 3. ÇOK HARİKA MÜKEMMEL

 4. teşekkürler ellerinize sağlık allah razı olsun çok teşekkürler

 5. allah razı olsun tenkyü yani teşekkürler

 6. 7 ırem ılayda

  allah razı olsun tenkyu yanı tesekkur ederım

 7. BENCE ÇOK İYİ OLMUŞ ÇÜNKÜ ÖDEVİME ÇOK YARMÇI OLDU
  O YÜZDEN DERSTEN 100 ALDIM YANİ 5 ALDIM

 8. süper olmuş

 9. Gercekten cok guzel olmus okurken.bile duygulandim birde onlari oyle yasamasi ne kadR zordur cocuk yasta

 10. ÇOK GÜZEL.HARİKA YANİ BENCE

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.