Bilebilen

Başlangıç / Kısa Yazılar / İstiklal Marşının kabul sürecinde neler yaşandı kısaca

İstiklal Marşının kabul sürecinde neler yaşandı kısaca

Sponsorlu Bağlantılar

istiklal marşının kabul süreci
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, 1921 yılında Türk milletine ve al bayrağımıza sembol olacak bir milli marş yazılması için yarışma düzenlenmiş ve kazanana da para ödülü verileceği açıklanmıştır.
Ülkenin değişik yerlerinde yarışmaya bir çok katılım olmuştur.Toplam 724 şiirin yer aldığı yarışmaya Mehmet Akif Ersoy katılmadı.Bunun nedeni sorulduğu zaman “Milli Marş para ile yazılmaz.” cevabını verdi.
Arkadaşlarının ısrarı ile Mehmet Akif kazandığı takdirde ödül verilmemesi koşulu ile yarışmaya katılarak İstiklal Marşını yazdı.
Türkiye Büyük Millet Meclisinde, Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver tarafından okunan İstiklal Marşı büyük coşku ve heyecan yarattı.İki defa ayakta dinlendi.12 Mart 1921 tarihinde Milli Marş olarak kabul edildi.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilebilen

Önceki yazımız Aydınlatma araçlarının tasarruflu kullanımının ülke ve aile ekonomisi bakımından önemi konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
istiklal marşının kabul sürecinde neler yaşandı, istiklal marşı kabul sürecinde neler yaşandı özet, istiklal marsinin kabul surecinde neler yasandi kisaca, İstiklal Marşının kabul sürecinde ne yaşandı, istiklal msesi kabul surecinde nelet yasanmid
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 4 oy, 5 üzerinden 3,75
Loading...

İlgini Çekebilir

Katı maddelere örnekler

Sponsorlu Bağlantılar Mermer Taş Tahta Toprak Tuğla Altın Kömür Demir Sponsorlu Bağlantılar BilebilenÖnceki yazımız Gaz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.