Bilebilen

Başlangıç / Kısa Yazılar / Kurt Kanunu kitap özeti

Kurt Kanunu kitap özeti

Sponsorlu Bağlantılar

Kamal Tahir Kurt Kanunu roman özeti
Kurt kanunu
Kitabın özeti
Eser, eski Ankara valisi Abdülkerim’in (gerçekte Abdülkadir Bey), Mustafa Kemal Paşa’ya karşı suikast planladıklarını öğrendiği İttihatçı dostlarından eski Lazistan mebusu Ziya Hurşit Bey’le onun adamları olan Laz İsmail ve Gürcü Yusuf’u, 1926 yılının temmuz ayında İstanbul’dan İzmir’e yolcu etmesiyle başlar. Çapkın bir adam olan Abdülkerim, vapur hareket edince Laz İsmail’in evine gider ve İsmail’in metresi Ballı Naciye ile birkaç gün boyunca gizli bir aşk yaşar. Birkaç gün sonra gazeteler suikastın ortaya çıktığını; suçluların yakalanmış ve ele başları aranmakta olduğunu bildirir. Abdülkerim, eski İttihat ve Terakki komitacılarından olan arkadaşı Kara Kemal’i Cerrahpaşa’daki evinde bulur; Kara Kemal’in suikast planından haberi yoktur ama Abdülkerim, bu işi kendisinden bileceklerini söyleyerek onu kaçmaya razı eder.

Kaçaklar Abdülkerim’in tanıdığı Semra Hanım’ın konağında gizlenip haberleri takip ederler. Polisin kendilerini aradığını öğrenince deniz yolu ile yurt dışına kaçmanın bir yolunu bulmaya çalışırlar. Daha güvenli bir yer olduğu düşüncesiyle Semra Hanım’ın Belgrad Ormanı’ndaki çiftliğine geçen iki kaçağın başına ödül konulmuştur. Abdülkerim, çiftlikte eski sevgilisi Naciye’ye benzettiği Hayriye adlı bir kadınla yeni bir çapkınlığı sırasında, kendilerini tanıyan köylü Sarı Çavuş’la Toptancı Şaban’ın, onları yakalamak için çiftliği basacaklarını öğrenir. Baskıncılara pusu koran kaçaklar, Şaban’ı vurup kaçarlar ve yolda ayrılırlar.

Kara Kemal, çocukluk arkadaşı Emin Bey’in İstanbul’da Aksaray’daki evine bitkin halde gelir; Emin Bey’in kız kardeşi Perihan’ın izni ile bu eve sığınır. Aralarında uzun konuşmalar sırasında Kara Kemal’in fikirleri daha net anlaşılır. Takrir-i Sükun Kanunu’na ve İstiklal mahkemelerinin adaletsiz yargılamalarına karşı olan Kara Kemal, ülkeye hürriyet gelmediğini düşünmektedir. Bu arada kendisi de İstiklal Mahkemesi’nde İzmir suikast girişimi nedeniyle gıyaben yargılanmış ve hakkında idam kararı çıkmıştır. İngiliz veya Alman elçiliklerine sığınarak yurt dışına kaçmak isterse de yeri bulunur, kuşatılır ve Kara Kemal yakalanacağı sırada tabancasıyla intihar eder.

Olaydan sonra tutuklanan Emin Bey, İstiklal Mahkemesi’nde yargılanır; beraatine karar verilir. Ancak Emin Bey, Kara Kemal’i kurtaramadığı için çok üzgündür. Romanın sonunda bir gece yarısı diğer kaçak Abdülkerim de Emin Bey’in evinin kapısını çalar. Emin Bey’in kız kardeşi Perihan, onu içeri almaz. Emin Bey durumu öğrenince Abdülkerim’i İstanbul sokaklarında arar, ancak Abdülkerim karanlıklarda kaybolmuştur.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilebilen

Önceki yazımız Kiralık Konak roman özeti konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Katı maddelere örnekler

Sponsorlu Bağlantılar Mermer Taş Tahta Toprak Tuğla Altın Kömür Demir Sponsorlu Bağlantılar BilebilenÖnceki yazımız Gaz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.