Bilebilen

Başlangıç / Kısa Yazılar / Ömer Seyfettin Bomba kitabın özeti

Ömer Seyfettin Bomba kitabın özeti

Sponsorlu Bağlantılar

Bomba kitabın özeti

Bomba hikayesinin kısa özeti ana fikri ve kişilerin incelenmesi
Primo Bir Türk Çocuğu
Kenan Selanik’te çalışan genç bir mühendis ve oradaki İtalyan mason locasına mensuptur. Avrupa’da hayvanlık denilen Türklüğe nefret duyan ve Avrupalılara göre medeniyetsizliğe yani Türk olmaya karşıdır.tahsilini Pariste bitirmiş ve on,onbir sene evvel memleketine dönünce her Paris2ten dönen gibi o da dolgun bir maaşla İzmir’e gitmiş ve orada aşık olduğu güzel bir İtalyan kızıyla evlenmek ister.İsmi Grazia olan bu kızın babası Mösyö Vitalis Kenan’ın türk olması nedeniyle karşı çıkar.Daha sonra menfaatlerine düşkün olan bu adam kendine göre bir formül bulur,Kenan’ın Türk olmadığını İstanbul’un fethi sırasında orada yaşayan Rumlardan olduğunu iddia ederek evlenmelerine izin verir.Bu düşüncesinde kendince haklıdır. Kenan’ın bir süre sonra iki erkek çocoğu olur,birincisi küçük yaşta hastalıktan ölür,diğeri ise annesinin etkisiyle İtalyan gelenek ve göreneklerine göre yetiştirilir. Primo isimli bu çocuk on yaşlarına geldiğinde Avrupalıların bitmek bilmeyen aç gözlülükleri nedeniyle Türk topraklarını kendi aralarında taksim etmeleri ve son olarakta İtalyanların Trablusgarp’ı almaya kalkışmaları nedeniyle Kenan’ın Türklük ve vatanseverlik duygularının kabarmasına ve bir Türk olduğunun farkına vararak bundan gurur duymasına neden olur.Oğlu Primo da bir gün okuldan eve dönerken Selanikli Türk çocuklarına rastlar ve kendisinin de aslında bir Türk çocuğu olduğunu ve Türk’lerin şanlı tarihini dinler.Bu dinlediklerinin etkisinde eve geldiğinde annesi ile babasının kavga ettiğini görür.Bu kavga sonunda annesi bir Türk olarak babasının yanında kalmak yerine boşanarak İtalya’ya dönmeyi kabul eder. Primo’ya ise kiminle kalmak istediği sorulduğunda o bir Türk olarak yaşamayı ve babasının yanında kalmayı tercih eder.

Primo’ya babası bir Türk ismi koyar bundan sonra onun adı Oğuz’dur.Aradan bir süre geçtikten sonra Selanik Yunanlı’lara hiç direnişte bulunmadan teslim edilir. Oğuz bunu kabul edememektedir ,birçok insanın kanlarını dökerek aldığı bu Türk vatanının bu kadar kolay bırakılmaması gerektiğini düşünür.

Başlarda Selanik’te yaşayanlara anlaşma gereği ellemeyen Yunanlılar daha sonraları sudan sebeplerle orada yaşayan halkı bezdirmek için tutuklamaya başlarlar.Bunların arasında Oğuzun babası da vardır.Tüm bunlara kızan küçük Oğuz evdeki silahla birkaç Yunan askeri öldürerek Türk tarihine geçmeyi ve Türkler’in vatanının bu kadar kolay alınamayacağını kanıtlamak için uygun zamanın gelmesini bekler.

ANAFİKİR:
İnsanlar bazı değerleri ayaklar altına alındığında, vatanı, milleti, devleti için canını hiç çekinmeden verebilmeli ve çok kanlar dökülerek alınan vatan topraklarını ne pahasına olursa olsun düşmana teslim etmemelidir.

Kitaptaki olayların ve kişilerin incelemesi

Kenan Bey: Genç bir mühendistir. Tahsilini Paris’te yapmış,harbi sevmeyen bir kişiliktir. Hikâyenin başında batı hayranı ve Türk kültürü düşmanı olarak gösterilmiştir. Fakat son bölümlere doğru kendi benliğini bulmuştur.

Grazia: Güzel kendi kültürüne bağlı birisidir. Fakat Kenan Bey ve oğlu Primo Türk kültürüne geri dönünce yalnız kalır.

Primo: Türkçeyi ve Türk kültürünü öğrenemeden büyür. Fakat Orhan’ın etkisiyle kendi kültürüne sarılır.

Orhan: Kendi kültürünü unutmamış ve ona sıkıca sarılmış bir insandır. Primo’ya doğruları gösterir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilebilen

Önceki yazımız Garajdaki Giz Kitap Özeti konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Katı maddelere örnekler

Sponsorlu Bağlantılar Mermer Taş Tahta Toprak Tuğla Altın Kömür Demir Sponsorlu Bağlantılar BilebilenÖnceki yazımız Gaz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.