Bilebilen

Başlangıç / Kompozisyon Örnekleri / Çarpım tablosu ile ilgili kompozisyon örneği

Çarpım tablosu ile ilgili kompozisyon örneği

Sponsorlu Bağlantılar

Çarpım Tablosu

Çarpım tablosu ile ilgili kompozisyon

Çarpım tablosu, birden dokuza kadar olan rakamların birbirleriyle çarpımları sonucunda oluşturulmuş çizelgeye verilen isimdir. Çarpım tablosuna çarpım cetveli veya kerrat cetveli de denilmektedir.

Çarpım tablosu yaklaşık 1800 sene önce Çin’de kullanılmaya başlanmıştır. Kim tarafından meydana getirildiği tam olarak bilinmemektedir. Buna rağmen oldukça yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Matematikte temel bilgilerden biri olarak kabul edilmektedir. Ülkemizde özellikle ilköğretim müfredatında çarpım tablosunun öğrenilmesi konusunda çeşitli aktiviteler yer almaktadır. Matematik bilinene bilgi ekleme yöntemiyle öğrenilen bir ders olduğundan dolayı çarpım tablosunu ezbere bilmeyen bir öğrencinin işi oldukça zordur. Çarpım tablosu ezberlenir. Ancak bu ezberleme sayılarının çarpımı arasındaki mantık kavrandıktan sonra gerçekleştirilmelidir.

Çarpım tablosu evrensel bir bilgi cetvelidir. Sayısal derslerin öğretiminde önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle kişinin çarpım tablosunu ezberleyebileceği en ideal yaşlarda ezberlemesi gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilebilen

Önceki yazımız Acı acıyı keser su sancıyı ile ilgili kompozisyon örneği konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Çanakkale şehitleri ile ilgili kompozisyon

Sponsorlu Bağlantılar Çanakkale Şehitleri 18 Mart Çanakkale şehitlerini anmak için her yıl törenler düzenlenmektedir.18 Mart …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.