Bilebilen

Başlangıç / Kompozisyon Örnekleri / Görgü kuralları ile ilgili kompozisyon örneği

Görgü kuralları ile ilgili kompozisyon örneği

Sponsorlu Bağlantılar

Görgü kuralları adab-ı muaşeret

Görgü kuralları ile ilgili kompozisyon

Görgü kuralları, kişinin toplum içerisindeki konuşma ve davranış biçimini belirleyen yazılı olmayan kurallardır. Bu kurallara adab-ı muaşeret de denilmektedir.

Bir toplumda bulunan bireyin çevre tarafından saygın bir insan olmasını sağlayan şey görgü kurallarıdır. Görgü kuralları insanların bir arada, topluluk olarak yaşamaları sonucunda meydana getirilmiş yazılı olmayan, sadece toplum tarafından denetlenen kurallar olarak bilinir. Hiçbir yasada bir erkeğin bir kadına toplu taşıma araçlarında yer vermesi gerektiği yazmamaktadır. Buna rağmen erkeğin centilmen olması gerektiği ve fiziksel anlamda daha narin olan kadınlara yer vermeleri görgü kuralları kapsamındadır. Yemek yerken konuşmamak, insanlarla selamlaşmak, yaşlı ve hasta kimselere karşıdan karşıya geçerken yardımda bulunmak verilebilecek birkaç örnektir. Tüm bu davranışlar ancak görgülü olmanın getirdiği birtakım eylemlerdir.

İnsan, toplu halde yaşaması gereken bir canlıdır. Bu nedenle topluluğu huzurlu kılmanın yolu görgü kurallarına uyulmasıdır. Görgü kuralları kişilere çocuk yaşlarda öğretilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilebilen

Önceki yazımız Acı acıyı keser su sancıyı ile ilgili kompozisyon örneği konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
gorgu kurallari ile ilgili paragraf, görgü kurallarıyla ilgili paragraf, Görgü kurallarılı ile kompozisyon, nezaket kurallarıyla ilgili kompozisyon, görgü kuralları ile ilgili kompozisyon
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Çanakkale şehitleri ile ilgili kompozisyon

Sponsorlu Bağlantılar Çanakkale Şehitleri 18 Mart Çanakkale şehitlerini anmak için her yıl törenler düzenlenmektedir.18 Mart …

4 Yorumlar

  1. Çok güzel proje için lazımdı

  2. yardımcı oldunuz teşekkür ederim

  3. Sinem dagdagez

    Allah razı olsun edebiyat ödevimi yaptım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.