Bilebilen

Başlangıç / Öğrenci Soruları ve Cevapları / 10 tane atasözü ve anlamları

10 tane atasözü ve anlamları

Sponsorlu Bağlantılar

1-Komşu komşunun külüne muhtaçtır: Komşuluk ilişkilerinde her zaman yardımsever olmak gereklidir. Her inan komşusu ile iyi geçinmelidir.

2-Ateş düştüğü yeri yakar: Bazı acılar karşısında herkes üzülse de o acı en çok birinci dereceden yakınları yaralar.

3-Damlaya damlaya göl olur: Ufak birikimlerden büyük kazançlar elde edilmektedir

4-Ateş olmayan yerden duman çıkmaz: Bir yerde bir söylenti varsa o söylentide mutlaka bir gerçeklik payı da vardır. Yoksa bu sözler boş yere söylenmez.

5-El el ile, değirmen yel ile: Hayatta bazı işler yalnız başına yapılamaz. Nasıl ki değirmenin dönmesi için rüzgara ihtiyaç varsa, insanın işlerini yapabilmesi için de başka insanlara ihtiyacı vardır.

6-Gülü seven dikenine katlanır: Sevdiğimiz insanların olumsuz özelliklerini görmezden gelmemiz gerekmektedir.

7-Kıratın yanında yatan ya huyundan ya suyundan: İnsan sürekli birlikte olduğu kişilerin özelliklerinden mutlaka etkilenir.

8-Rüzgâr eken fırtına biçer: Başkalarına karşı kötü davranan insanlar, bir süre sonra onlardan daha büyük kötülükler göreceklerdir.

9-İki gönül bir olunca samanlık seyran olur: Birbirini seven inanlar olumsuz şartlardan etkilenmez, tüm koşullarda birlikte mutlu olmaya devam ederler.

10-Ağaç ucuna yel değer, güzel kişiye söz değer: Güzel insanlar her yerde ilgi çekerler, her zaman onların sözü kabul edilir.
hatırladıklarımın hepsini söyledim.umarım işine yaramıştır çünkü büyük küçük harfler,noktalama işaretleri belli aralıkları hepsini kullandım
iyi dersler ve başarılar

Sponsorlu Bağlantılar

Bilebilen

Önceki yazımız Edebiyatın bilimle ilişkisi konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
10 tane atasözü
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Modern atom teorisinin özellikleri

Sponsorlu Bağlantılar -Elementler çok küçük bölünemez küre şeklindeki parçalardan (atomlardan) oluşmuşlardır. -Bir elementin tüm atomları …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.