Bilebilen

Başlangıç / Öğrenci Soruları ve Cevapları / Açık hava basıncının günlük hayattaki etkilerine örnekler

Açık hava basıncının günlük hayattaki etkilerine örnekler

Sponsorlu Bağlantılar

Meyve suyu kamış ile kutudan çekilirken iç basınç düşer ve kutu yüzeyleri açık hava basıncı etkisiyle içeriye doğru büzülür.

Bir pet şişenin içindeki hava çekilirse, şişenin büzüldüğü görülür. Bunun sebebi plastik şişenin içindeki hava boşalınca iç basınç hava basıncından daha küçük olur ve şişe içe doğru büzülür.

Ağzına kadar su dolu bir bardak, kağıtla kapatılıp ters çevrildiğinde kağıt yere düşmez. Bunun sebebi açık hava basıncının bardak içindeki sıvı basıncını dengelemesidir.

Kamışla bir bardaktan meyve suyu çekerken, kamışın içinde hava basıncı düşer. Kamışın alt ucundaki basınç üst ucundakine göre daha yüksek olduğu için sıvı kamışın içinde yukarı doğru hareket eder.

Düz yüzeylere yapışan askıların içindeki hava basıncı, dıştaki hava basıncından daha düşük olduğu için askı yapıştırıldığı yüzeyde asılı kalır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilebilen

Önceki yazımız Edebiyatın bilimle ilişkisi konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
açık hava basıncı örnekleri, açık hava basıncının etkisine günlük hayattaki örnekleri, açık hava basıncının günlük hayattaki etkileri, açık hava basıncının günlük hayattaki kullanımı, acık hava basıncına örnekler
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Modern atom teorisinin özellikleri

Sponsorlu Bağlantılar -Elementler çok küçük bölünemez küre şeklindeki parçalardan (atomlardan) oluşmuşlardır. -Bir elementin tüm atomları …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.