Bilebilen

Başlangıç / Öğrenci Soruları ve Cevapları / Büyüyen Çocuk Kitabının özetini

Büyüyen Çocuk Kitabının özetini

Sponsorlu Bağlantılar

Mevsimler, Dünya’nın Güneş’e yakınlığı ya da uzaklığı ile mi oluşuyor zannediyorsunuz? Öyle olmadığını bu kitaptan öğreneceksiniz. Grönland’ta buzullar eriyip suya karıştığı hâlde deniz seviyesinin niye yükselmediğinin yanıtı da sizi bekliyor.
Solucanların yağmurda ortaya çıkmalarının nedeni ise en eğlencelisi ve doğaya katkıda bulunanı… Büyümek için acele eden Cem sizi güldürecek. Kendine sessiz bir dünya kuran Can’ın serüvenini takip ederken mutlaka duygulanacaksınız. Çocukların inceliğiyle güzelleşen yoksul bir doğum günü kutlamasında mutluluğu yakalayacaksınız… Kitap, çocukların büyüme süreçlerini konu edinen sekiz öyküden oluşmaktadır. Sürecin sıkıntılı ve eğlenceli yönlerinin birlikte ele alındığı öykülerde her zaman iyimser bir bakış hâkimdir. Büyüme sürecinin, zorluklar içeren bir dönem olması yanında eğlenceli yanları da öne çıkarılmıştır.
Zorluklar karşısında mücadeleci olmanın önemi vurgulanırken, sıkıntılara rağmen mutlu olunabileceği gerçeğinin altı çizilmiştir. Öykülerin çocuklardan oluşan kahramanları toplumun farklı sosyo-ekonomik kesimlerinden seçilmiştir. Çocukların hayatın gerçekleri karşısında, bazen büyükleri şaşırtacak kadar anlayışlı ve duyarlı olabildikleri anlatılmıştır. Yazarın tüm kitaplarında olduğu gibi Büyüyen Çocuk’ta da mizahi bir üslup kullanılmıştır.

Çocukların sıkılmadan okuyabilecekleri bu eğlenceli kitapta çocuklara hissettirmeden bilimsel bilgiler de verilmektedir. Mevsimlerin Dünya’nın Güneş’e uzaklığından bağımsız olarak oluşumu ve buzulların erimesinin deniz seviyeleri üzerindeki şaşırtıcı etkisinin açıklanması bunlar arasındadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilebilen

Önceki yazımız Edebiyatın bilimle ilişkisi konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Modern atom teorisinin özellikleri

Sponsorlu Bağlantılar -Elementler çok küçük bölünemez küre şeklindeki parçalardan (atomlardan) oluşmuşlardır. -Bir elementin tüm atomları …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.