Bilebilen

Başlangıç / Şiir-Edebiyat-Müzik / Balonla beş hafta kitap özeti kısaca

Balonla beş hafta kitap özeti kısaca

Sponsorlu Bağlantılar

balonla 5 hafta

Balonla beş hafta kitap özeti

Tamamen macera dolu olan bu roman daha çok çocuklar için yazılmış ve okul çağındaki tüm çocukların okuması gereken br eserdir.

Balonla beş hafta

Birgün doktor Ferguson İngiltere’ye gitmek istemiş. Doktor Ferguson kırk yaşlarında bir bilim adamı ve kaşifmiş. Doktor Ferguson yola çıkmak üzere bir balon hazırlamış. Kenedi de bir bilim adamı imiş. Ferguson , Kenedi ve uşakları Co’yu yanlarına alıp balona binmişler.

Ferguson ile iki arkadaşı yola çıkmışlar. Kenedi çok dikçe etrafa bakınmış. Sonra bir kasabanın üstünden geçerken kasabada yaşayan insanlar balona ok atmışlar. Balonun dağların üzerine gelmesi lazımmış. Ama dağlara epey bir mesafe varmış, ilerlemeye devam etmişler. Aşağıya baktıklarında bir orman görmüşler. Balonu ormana indirmişler. Ormanda bir aslan üç arkadaşa saldırmış. Co aslanı vurmuş. Üç arkadaş balona geri dönmüşler. Sabah olmuş, bir bakmışlar ki bir fil onları doğru yola götürüyor. Fil balonun ipine dolanmış ve çok hızlı bir şekilde koşmaya başlamış. Başta filin onları sürüklemesi hoşlarına gitmiş ama sonra bakmışlarki ilerisi çok sık orman fili durdurmak istemişler ama fil durmamış.Co fili vurmuş. Nil Nehri’nin üzerinden geçmişler.

Dağların arkasında pek çok kabile köyleri vardı. Aşağıdan insanlar hırsla bağırıyorlardı. Dik bir tanesinin şapkasına nişan aldı ve ateş etti, aşağıda büyük kargaşa başladı. Oradan çabukça ayrıldılar. Gece olmuştu. Doktor balonu bir ağaca bağladı. Aşağıda yerliler vardı. Ağaca tırmanıyorlardı. Co tüfeğini aldı ve ateşledi. Biri fransızca yardım edin diye bağırıyordu. Yerlilerin elinde bir fransız vardı. Balondan inip onu kurtardılar. Fransız adam onlara teşekkür etti. O bir rahipti. Adam hastaydı. Biraz yol aldıktan sonra adam öldü. Uygun bir yere inip onu gömdüler. Sonra geriye dönüp baktılar, Co altın madeni! diye bağırdı. Biraz altın almışlar. Giderlerken rüzger Co’ yu balonun ipine savurmuş.

Co altınların hepsini aşağıya atın dedi. Sonra Co ipe tutunup balona çıkmış. Yolculukları bitmiş. Herkes onları coşkulu bir şekilde karşılamış. Onlar da tek bir şey söylemişler.

Balonla beş hafta harikaydı.

Konu:Ferguson ve arkadaşlarının seyahatlari boyunca başından geçen olaylar.

Ana Fikir:Hiç bir şey bizim canımızdan daha kıymetli değildir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilebilen

Önceki yazımız Bir Şeftali Bin Şeftali kitap özeti kısaca konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
balonla 5 hafta kisa, balonla beş hafta hikayesinin özeti
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Vatan ile ilgili üç kıtalık şiir

Sponsorlu Bağlantılar VATAN Canım kurban olsun cennet vatana Her şeyden kıymetli vatan Ne mutlu vatanı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.