Bilebilen

Başlangıç / Şiir-Edebiyat-Müzik / Dilin yozlaşması ile ilgili yazı

Dilin yozlaşması ile ilgili yazı

Sponsorlu Bağlantılar

Dilin yozlaşması ile ilgili yazı
Dilin yozlaşması
Türk dili hakkında bilgi

Dilde Yozlaşma

Dünya milletleri arasındaki kültür alışverişi beraberinde dil alışverişini de getirir. İnsanlar arasındaki iletişimin zirvede olduğu şu günlerde kişilerin ve toplumların birbirlerinin dilinden çeşitli kelime ve kelime gruplarını aldığı görülmektedir. Hatta o derece yaygındır ki genellikle fark edilmemektedir.

Zenginliği nedeniyle övülen dilimiz Türkçe de başka dillerden aldığı kelimelerle özünü kaybetme potasına girip çıkmaktadır. Bu durum çoğu dilbilimciyi rahatsız etmektedir. Çünkü her nesneye veya olaya dilsel anlamda karşılık bulunabilen böylesi geniş dağarcıklı bir dilin yozlaşması şüphesiz ana dili Türkçe olan milletleri üzmektedir.

Ülkemizde harf devriminden önce Türkçenin yanı sıra Farsça ve Arapça kökenli sözcükler de kullanılmaktaydı. Ancak bu durum sık görülmediğinden mütevellit bir dil zenginliği sayılmaktaydı. Şairler, şiirlerinde bu sözcükleri sanat için kullanıyordu. Günümüzde ise bu durum Farsça veya Arapça ile sınırlı değildir. Özellikle içinde bulunduğumuz çağın gereği olan batılılaşma sevdası dilimize de yansımış durumdadır. Yoğun olarak İngilizce ve Fransızca kelimelerin Türkçeye olan etkisi belirgindir.

Yabancı dillerin Türkçeye etki etmesinin en büyük nedeni kuşkusuz okumanın öneminin fark edilmemiş olmasındandır. Zira bir insan yabancı kökenli bir sözcüğü Türkçe karşılığını bilmediğinden dolayı kullanabilmektedir. Misal, “direkt” kelimesi Fransızca kökenli bir kelimedir. Çoğu insan bu kelimeyi “direk” şeklinde kullanmaktadır. Bu durum kolaya kaçma veya bilgisizlik olarak adlandırılabilir. Ancak bunun yerine Türkçe bir kelime olan “doğrudan” kullanılsa hem bireysel hem de toplumsal fayda sağlanabilir. İşte dilimizin yozlaşmasını önlemek aslında bu kadar basittir.

Her dönemde yozlaştıran ve yozlaşan diller olmuştur. Burada unutulmaması gereken husus; dilin milli bir unsur olduğudur. Millet kendine ait diliyle bir bütündür. Dilde yozlaşmayı önlemek bilinçli olmayı gerektirir. Her dil en öz, en duru haliyle güzeldir.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Bilebilen

Önceki yazımız Acımak kitap özeti Reşat Nuri Güntekin konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
türkçenin yozlaşması ile ilgili yazılar
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Vatan ile ilgili üç kıtalık şiir

Sponsorlu Bağlantılar VATAN Canım kurban olsun cennet vatana Her şeyden kıymetli vatan Ne mutlu vatanı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.