Bilebilen

Başlangıç / Şiir-Edebiyat-Müzik / Şiir türünün özellikleri nelerdir

Şiir türünün özellikleri nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Şiir türleri ve özellikleri

şiir türlei ve özellikleri

Edebiyatın en önemli dallarından biri olan şiir, Duygu ve düşüncelerin zengin bir dille, uyumlu sözlerle ortaya çıkan mısralara denir.

ŞİİR TÜRLERİ

1. Didaktik Şiir: Didaktik şiirlerin duygulandırıcı değil, öğretici olması amaçlanır. Bu tarz şiirlerde ele alınan konu hakkında bilgi veya öğüt vermek, ahlak dersi çıkarmak, bir düşünce aşılamak amaçları bulunmaktadır. Dolayısıyla sanat, bilim, din, felsefe gibi alanlarda yazılan şiirler, didaktik şiir türüne girmektedir. Didaktik şiire Yusuf Has Hacib’in Kutadgu Bilig adlı eseri, Tevfik Fikret’in Şermin adlı eseri ve Ziya Paşa’nın Terkib-i Bend’i örnek gösterilebilir.

2. Satirik Şiir: Bireyi, toplumu ya da herhangi bir durumu, olayı eleştirmek amacıyla iğneleyici, alaylı bir şekilde ele alan şiirlerdir. Bu şiir türüne halk edebiyatında taşlama, Divan edebiyatında hiciv, yeni edebiyatımızda ise yergi adı verilir. Satirik şiirler yazan şairlere Nef’i, Neyzen Tevfik ve Orhan Veli örnek gösterilebilir.

3. Dramatik Şiir: Tiyatro ve opera oyunlarında kullanılan, konusu olay olan şiir türüne dramatik şiir denir. Trajedi, komedi ve dram olmak üzere üç türü bulunmaktadır. 19. yüzyılda tiyatro oyunlarının düz yazı ile yazılmaya başlanmasıyla örnekleri azalmıştır. Türk edebiyatında örnekleri azdır çünkü bize Batılı tiyatronun girmeye başladığı Tanzimat döneminde Batıda bu tür şiir artık kalmamıştı. Yine de Namık Kemal, Abdülhak Hamit Tarhan gibi birkaç isim bu şiir türünde örnekler kaleme almıştır.

4. Pastoral Şiir: Pastoral şiirlerde doğa güzellikleri, çoban ve kır hayatı anlatılır ve içimizde doğa sevgisi uyandırmak istenilir. İdil ve eglog olarak iki türü bulunmaktadır. Recaizade Mahmut Ekrem, Yahya Kemal, Behçet Necatigil, Cahit Külebi, Karacaoğlan, Faruk Nafiz Çamlıbel bu türde şiirler kaleme almıştır.

5. Epik Şiir: Doğal felaketleri, tarihi olayları, bunlardaki savaşları, yiğitlikleri vb. anlatan şiir türüdür. Bu türde destansı özellikler bulunmaktadır. Epik şiirlerdeki amaç okuyucuda coşku, yiğitlik duygusu, savaşma arzusu uyandırmaktır. Destanlarımız ve Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın Üç Şehitler Destanı bu türe örnek gösterilebilir.

6. Lirik Şiir: Adını Antik Yunan’daki lir adlı müzik aletinden alan bu şiir türünde duygular anlatılmaktadır. Genellikle bireysel duygular anlatılır. Aşk, özlem, hasret, ayrılık gibi duygular işlenir. Bu tarzda eser veren şairlere Fuzuli, Nedim, Yahya Kemal Beyatlı örnek olarak gösterilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilebilen

Önceki yazımız Günlük nedir özellikleri nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Vatan ile ilgili üç kıtalık şiir

Sponsorlu Bağlantılar VATAN Canım kurban olsun cennet vatana Her şeyden kıymetli vatan Ne mutlu vatanı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.