Bilebilen

Başlangıç / Tarih / 2.Dünya Savaşı Türkiye’yi Sosyal Ve Kültürel Açıdan Nasıl Etkilemiştir

2.Dünya Savaşı Türkiye’yi Sosyal Ve Kültürel Açıdan Nasıl Etkilemiştir

Sponsorlu Bağlantılar

2. Dünya Savaşının Türkiye’ye Etkileri Nelerdir

1939-1945 yılları arasını kapsayan II. Dünya Savaşı’na katılan devletler müttefik ve mihver olmak üzere iki gruptur. Mihver devletlerin başını Hitler Almanyası çekerken, İtalya ve Japonya da mihver devletler arasındadır. Müttefik tarafta ise İngiltere, Fransa, Sovyet Rusya ve son olarak ABD yer almıştır. Türkiye’yi savaşın içine çekmek için uğraş vermişlerdir. Türkiye, toprak bütünlüğünü ve bağımsızlığını koruyabilmek adına bu devletler arasında denge politikası izlemeyi tercih etti.

-Türkiye savaşa girmemiş, ancak savaştan olumsuz yönde etkilenmiştir. Savaş boyunca büyük bir ordu silah altında tutulmuş. Ekonomi durmuş, fiyatlar hızla artmış, birçok madde bulunamaz hale gelmiş veya karaborsaya düşmüştür.

-Savaş sonrası tüm dünyada esmeye başlayan özgürlük ve demokrasi rüzgarlarına, gerekse savaş sıkıntılarının getirdiği toplumsal tepkilere seyirci kalınmadı. 1946’da çok partili hayata geçildi.

-Türkiye, izlediği taktik sayesinde savaştan en az zararla çıkmayı başardı. Türkiye gerek Müttefik gerekse Mihver Devletlerden gelen baskılara karşı koyarak tarafsızlığını korumuştur.

-Türkiye, izlediği siyasetle milli bağımsızlığından taviz vermeyeceğini ispatlamıştır.

-Türkiye, sonu belli olmayan maceralara girerek toprak büyütmek meraklısı olmadığını göstermiştir.

-Savaş sonunda Türkiye, Müttefik Devletlerin yanında resmen yer aldı.

-Birleşmiş Milletler Bildirisine imza atarak bu örgütün üyesi oldu.

ikinci-dünya-savaşı

Sponsorlu Bağlantılar

Bilebilen

Önceki yazımız 2.Dünya Savaşının Toplumsal Sonuçları Nelerdir konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
2 dunya savasi turkiyeyi sosyal ve kulturel acidan nasil etkilemistir, 2 dunyasavasin turkiyeye etkilerisosyal, 2 dunya savasi turkiyeyi sosyal ekonemik kulturel acifan nasil etkilemistor, 2 dunya savasi turkiyeyi sosyal ve kulturel acidan nasil etkilemistir maddeler halinde, 2 dünya savaşının sonuçları ve türkiyeye etkileri
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Hitit, Frig, Lidya ve Urartu Medeniyetlerinin Merkezleri Nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar Hitit  Merkezi  Hattuşaş Frig  Merkezi    Gordion Lidya  Merkezi  Sardes Urartu  Merkezi  Tuşpa Sponsorlu Bağlantılar BilebilenÖnceki …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.