Bilebilen

Başlangıç / Tarih / Kurtuluş Savaşı Cepheleri ve Komutanları Kısaca

Kurtuluş Savaşı Cepheleri ve Komutanları Kısaca

Sponsorlu Bağlantılar

Kurtuluş Savaşı Cepheleri ve Komutanları

Kurtuluş Savaşı Cepheleri ve Komutanları
Doğu cephesi : Komutanı Kazım Karabekirdir. Ermenilere karşı açılan bir cephedir. 3 Aralık 1920 Gümrü Antlaşması ile Osmanlı-Rus sınıra geriletildi. Bu sınır, şu anki Türkiye-Ermenistan sınırı ile aynıdır.

Güney cephesi: Komutanı Ali Saip (Ursavaş) Beydir. Fransızlar ve işbirlikçi Ermenilerle karşı savaşıldı. 12 Şubat 1920 Urfa şehrinde Ali Saip (Ursavaş) Bey tarafından teşkilatlandırılan Türk direnişi başarıyla sonuçlandı. Fransızlar 11 Nisan 1920’de şehri boşalttılar.

Batı cephesi: Komutanı İsmet İnönüdür. Yunanlılar ve Onların destekçisi İngilizlerle Savaşıldı.
9 Eylül’de Türk orduları İzmir’e girerek Yunan işgaline son verdi.

İç cephe: Türk Kurtuluş Savaşı boyunca Anadolu’nun çeşitli yerlerinde birçok ayaklanmalar çıkmıştır. Bu ayaklanmaların bir bölümü, Anadolu topraklarının bir bölümü üzerinde yeni bir devlet kurmayı amaçlayan, diğer bölümü ise, saltanat ve hilafete geleneksel ve dinsel bakımdan bağlı olanlarca çıkarılmış isyan hareketleridir. Hıyanet, kin ve taassubun yarattığı isyanların amacı; milli hareketi boğmaktır. Atatürk, öncelikle iç isyanların bastırılmasına, ülkede iç güvenliğin sağlanmasına son derece önem vermiştir. Bir yandan vatana ihanet yasası çıkarılırken, öbür yandan da iç isyanları bastırmada kullanılmak üzere Seyyar Jandarma Müfrezeleri kurulmuştur. Ayaklanmalar Milli Mücadele’yi geciktirmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bilebilen

Önceki yazımız Osmanlıda iç isyanların nedenleri konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
kurtuluş savaşı cepheleri ve komutanları, cepheler ve komutanlari, kurtuluş savaşı cephe komutanları, kurtuluş savaşından cephelerindeki savaşan komutanlar nelerdir
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 5,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Hitit, Frig, Lidya ve Urartu Medeniyetlerinin Merkezleri Nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar Hitit  Merkezi  Hattuşaş Frig  Merkezi    Gordion Lidya  Merkezi  Sardes Urartu  Merkezi  Tuşpa Sponsorlu Bağlantılar BilebilenÖnceki …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.