Bilebilen

Başlangıç / Tarih / Sözlü tarih nedir kısaca

Sözlü tarih nedir kısaca

Sponsorlu Bağlantılar

Sözlü tarih nedir

Tarihi bilgilerin ve yaşanan olayların yazı ile kayıtlara geçmeyerek bilir kişiler tarafından anlatılarak nesilden nesile aktarılan belge niteliğindeki araştırmalardır.

En önemli özelliği tarihin nesnesi olan insan unsurunu kendisine temel bilgi kaynağı olarak almasıdır.
Sözlü tarih, tarihi yazılı belgelere ek olarak yaşayan bireylerin belleğe dayalı anlatıları aracılığıyla yazma ve sıradan insanları, gündelik yaşamı ve öznelliği tarihin araştırma alanına dahil etme dürtüsüyle şekillenen ve ses kaydetme teknolojilerinin gelişmesiyle de desteklenen disiplinler arası bir çalışma alanı ve araştırma yöntemidir. Araştırılmakta olan bir sosyal gerçekliğin oluşumunda yer almış insanlarla görüşmeye dayanır.

Sözlü tarihin geleneksel biçimi kişisel yaşam öykülerinin saptanmasıdır. Böyle olduğu için kişisel arşivler önem kazanmaya başlamıştır. Ancak zamanla kurum tarihi, olay tarihi, sözlü tarih çalışma konuları arasına girmiştir.

sözlü tarih

Sponsorlu Bağlantılar

Bilebilen

Önceki yazımız Osmanlı devletinin başkentleri nerelerdir sırasıyla konulu makalemizi okudunuız mu?

Buradan Geldiler:
sözlü tarih nedir, Sözlü tarih çalışması ne demektir, sözlü tarih nedir 4 sınıf, sözlü tarih çaışması ne demektir, sözlü tarih çalışması ne demek
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız 1 oy, 5 üzerinden 3,00
Loading...

İlgini Çekebilir

Hitit, Frig, Lidya ve Urartu Medeniyetlerinin Merkezleri Nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar Hitit  Merkezi  Hattuşaş Frig  Merkezi    Gordion Lidya  Merkezi  Sardes Urartu  Merkezi  Tuşpa Sponsorlu Bağlantılar BilebilenÖnceki …

2 Yorumlar

  1. dilden dile anlatılan önemli olaylardır.

  2. Çok iyi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.